top of page

Якісна підготовка учнів до Всеукраїнських олімпіад (з досвіду роботи вчителя Клейно Є.О.)


Підготовка учнів до участі у предметних олімпіадах – важлива складова навчально-виховного процесу, що сприяє не тільки підвищенню їхньої зацікавленості у навчанні, але й формуванню у них важливих інтелектуальних та загально-навчальних умінь, а саме: узагальнювати та систематизувати фактичний і теоретичний матеріал, працювати з різними інформаційними джерелами, формулювати відповідь на запитання проблемного характеру, конкретизувати набуті знання, логічно і послідовно викладати свою думку.

Тому підготовка учнів до участі в предметних олімпіадах різних рівнів повинна проводитися системно. Ще наприкінці навчального року доцільно орієнтовно визначити учнів, які можуть брати участь в олімпіаді з даного предмету у наступному навчальному році.

Завданням вчителя є формування в учнів орієнтації на певний предмет, виховання навичок самоконтролю, вміння долати труднощі, інтересу до самого процесу навчання. Підготовка відібраних учнів до участі в предметних олімпіадах починається від вересня нового навчального року і включає:

  • випереджальне опанування змісту навчального предмету (робота за індивідуальним планом);

  • відвідування учнем факультативів та спецкурсів, гуртків за предметом;

  • добір навчального матеріалу, специфічних форм, методів, засобів навчання та індивідуальних завдань підвищеної складності з кожної теми, що вивчається;

  • розвиток в учня загально-навчальних умінь і навичок самостійної проблемно-пошукової та творчо-дослідницької роботи (робота з літературою, визначення проблеми для дослідження, складання плану самостійної роботи, формулювання узагальнень та висновків тощо);

  • забезпечення участі учня в роботі відповідної секції МАН, різноманітних конкурсах, змаганнях;

  • формування в учня позитивних психологічних якостей (впевненості в собі, наполегливості, волі); ·

  • розширення кола інтересів здібного учня, що необхідно для повноцінного засвоєння ним змісту основного предмету через міжпредметні зв’язки.

Необхідно відзначити учня 9-А класу Ковзікова Артема, з яким ми розпочав роботу тільки у 2015-2016 н.р.. На уроках трудового навчання він показав зацікавленість до творчих та неординарних ідей, котрі прагнув втілити, провівши бесіду, ми визначилися з напрямком інтересів, якими живе Артем. Вже у першому етапі предметної олімпіади з трудового навчання він показав гарний результат з теоретичної підготовки, посівши І місце на рівні з учнем 9-Б класу Доцяком Євгеном, з яким ми працюємо вже другий рік (має теоретичні здібності вирішення конструкторських завдань).

Прийнявши участь у ІІ (міському) етапі олімпіади, учні підтвердили власні здібності: Доцяк Євген посів І місце, Ковзіков Артем – ІІ місце. Під час виготовлення домашнього завдання до ІІ етапу учні глибоко поринали у вирішення проблеми, використовуючи власні знання з інших предметів, слід підкреслити, що учні використовували набуті знання у вільній невимушеній атмосфері (проводивши опитування після, вони навіть не усвідомлювали про власні набуті знання з інших предметів).

Отримавши запрошення на ІІІ обласний етап предметної олімпіади, учні сприйняли з великим захопленням, це характеризується пізнавальною активністю учнів – «жага до нового, цікавого». Саме цілеспрямованість окремих учнів приводить їх до перемоги, результатом нашої цілеспрямованості є – Ковзіков Артем учень 9-А класу Диплом ІІ ступеня; Доцяк Євген учень 9-Б класу Диплом ІІІ ступеня.

Також необхідно відзначити учня 11 класу Бутенко Владислава, котрий також приймав участь у предметні олімпіаді з Технологій, показавши ІІІ результат у ІІ міському етапі предметної олімпіади з Технологій – має інформаційно-технологічне сприйняття навколишнього світу. Владислав також був запрошений на ІІІ обласний етап олімпіади з Технологій, та на ІІІ етап з предмету Інформаційні технології, визначившись з особистісними якостями він вирішив прийняти участь у олімпіаді з ІКТ та отримав Диплом ІІІ ступеня.

Успішна участь школи в предметній олімпіаді забезпечується двома аспектами роботи вчителя:

  • правильний відбір учнів – кандидатів на участь в олімпіадах;

  • правильна організація їхньої підготовки.

Визначаючи кандидатури учнів для участі в предметній олімпіаді, вчитель зазвичай звертає увагу на школярів, які мають відмінні або добрі результати у академічному вивченні предмета.

В той же час олімпіадні завдання з кожним роком все далі відходять від Державного стандарту як за змістом, так і за рівнем складності. Звертаючи увагу на педагогічний досвід участі у предметних олімпіадах (трудове навчання)на перший план виходять дещо інші якості учня:

§ високий рівень теоретичної підготовки з трудового навчання (технологій) та споріднених предметів (хімії, фізики, математики, географії), загальна ерудиція;

§ розвинена мова, великий словниковий запас, уміння формулювати власну думку;

§ розвинене логічне мислення, схильність до класифікацій, систематизація та узагальне;

§ розвинена уява, уміння візуалізувати проблемну ситуацію;

§ творчий підхід до діяльності, оригінальність суджень, схильність до пошуку альтернатив;

§ розвинена воля, наполегливість у досягненні поставленої мети, потреба у досконалості, вимогливість до себе, сформована індивідуальність, високий рівень прагнень.

Зрозуміло, що, обираючи учнів-кандидатів до участі в олімпіаді, вчитель виходить не з того, чого бажає, а з того, що є. Але усвідомлений підхід до цього відбору дозволить вчителеві обрати доречнішого учня, правильно визначити його можливості та обмеження і раціонально спланувати роботу з ним.

Кожна дитина талановита!



© 2016 «Методичний блог вчителів трудового навчання». Сайт создан на Wix.com

  • Простая иконка Facebook черного цвета
  • Простая иконка Twitter черного цвета
  • Простая иконка YouTube черного цвета
bottom of page