Сучасний урок має бути інтерактивним (Клейно Євген Олексендрович вчитель ЗОШ №9 м. Торецьк)
Актуальність теми. Розвиток мультимедіа, використання мультимедійних продуктів у навчальному процесі привели до необхідності розвитку технологій, що сприяють підвищенню якості підготовки фахівців, відповідаючи власним вимогам соціального прогресу.
У процесі проведення навчальних занять останнім часом значна увага приділяється вибору індивідуальних прийомів, форм і засобів подачі навчального матеріалу. Особлива увага приділяється інтерактивним методикам та засобам навчання. Проте готовність викладачів до здійснення інтерактивного навчання поки що дуже низька. Тут є і психологічний аспект, і технічна непоінформованість, а також слабке технічне забезпечення інтерактивними засобами навчання [1].
На сьогодні значна увага приділяється методам інтерактивного навчання із застосуванням комп’ютерних програм, що реалізують діяльнісний підхід до навчання. Засобами реалізації такого підходу слугують комплекси програмно-апаратних засобів (комп’ютер, мультимедійний проектор, сенсорна дошка, графічний планшет тощо).
Аналіз останніх досліджень і публікацій.
Очевидним є те, що учителі новатори стають новою формацією педагогів, що покликані задовольнити постійно зростаючі вимоги інформаційного суспільства до навчання підростаючого покоління. Учитель як ніхто інший працює в умовах, що постійно змінюються і модифікуються, тому і його професійна підготовка вимагає урізноманітнення не лише форм, методів, підходів і педагогічних технологій, а й засобів, навчання, що сприятимуть формуванню професійної компетентності учня. Завдяки стрімкому розвитку інформаційних технологій за рубежем та поступовому їх проникненню в Україну вітчизняними вченими, серед яких В.Ю. Биков, Л. Брескіна, Я. Вовк, А. Гуржій, В. Дем'яненко, М. Жалдак, Г. Козлакова, Ю. Машбиць, Н. Морзе, С. Овчаров, В. Олексюк, С. Прийма, С. Раков, Ю. Рамський, Т. Тихонова, Г. Шугайло та ін
Мета. Для біль ефективного засвоєння викладеного матеріалу слід задіяти увагу учня, сучасні психологічні дослідження наголошують на «цікавість». На якому рівні урок має бути викладений, це вже не є критерієм успішного засвоєння, і тому наголошується – ефективність засвоєння нових знань необхідно підносити у новому практично-технічному вигляді.
Виклад матеріалу. Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умова постійної, активної взаємодії усіх учнів. Це спів навчання, взаємонавчання (колективне, групове навчання у співпраці), де і учень, і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб'єктами навчання, розуміють, що вони роблять, рефлектують з приводу того, що вони знають, вміють і здійснюють. Інтерактивне навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації. Воно ефективно сприяє формуванню навичок і вмінь, виробленню цінностей, створенню атмосфери співпраці, взаємодії, дає змогу вчителю стати лідером колективу [4].
Інтерактивне навчання - це діалогічне навчання, у ході якого здійснюється взаємодія вчителя й учня.
Мета інтерактивного навчання - створити комфортні умови навчання, за яких учень відчуває успішність, свою інтерактивну досконалість, що робить продуктивним сам освітній процес.
За умови систематичного використання мультимедійних навчальних програм у навчальному процесі в поєднанні з традиційними методами навчання та педагогічними інноваціями значно підвищується ефективність навчання учнів з різнорівневої підготовкою. Організація навчання, в якому використовуються ІКТ та інтерактивні дошки дозволяють якісно донести навчальний матеріал.
Педагогічна практика показує ефективне використання методів навчання у практичному використанні, такі поєднання використовуються для отримання якісних результатів, фахових відповідей, зменшення використання часу, покращення засвоєння знань та навичок учнів. І тому використання інтерактивних засобів збільшує можливості вчитель при викладанні будь-якої теми [3].
Комплекс апаратних засобів, необхідних для забезпечення інтерактивного навчання, як правило, складається з комп’ютера, інтерактивної дошки, мультимедійного проектора та пристроїв зв’язку (Веб-камера, система передачі даних, адаптер тощо). До складу комплекса може також входити пристрій тактильного введення даних (інтерактивний безпровідний планшет; інтерактивний рідинокристалічний дисплей (інтерактивна графічна панель), об’єднуючий в собі функції монітора і цифрового планшета; система інтерактивного опитування – пульти, безпровідні мікрофонні системи) і система звукового супроводу [2].
Викладач, стоячи біля інтерактивної дошки, може задавати свої запитання, а учні за допомогою інтерактивних безпровідних планшетів можуть відповідати на запитання викладача, ставити свої запитання, брати участь в процесі обговорення. Таким чином, між викладачем і учнем виникає інтерактивний діалог, що значно підвищує рівень сприйняття і розуміння матеріалів заняття. Якщо учень працює біля дошки, то викладач може вільно переміщатися по класу і вносити корективи за допомогою безпровідного планшета.
Висновки. Сучасні методи навчання потребують відповідних засобів їх реалізації, саме тому обов’язковою складовою навчального середовища є сучасні інтерактивні засоби навчання. Використання їх у процесі навчання дозволяє значно підвищити рівень взаємодії між вчителем та учнем. Однак, педагогічно доцільним, дидактично обґрунтованим є застосування сучасних засобів навчання тільки тоді, коли вчитель знає особливості засобу навчання, має навички управління цим засобом. Отже, в сучасному інформаційному суспільстві головною діючою особою при проведені аудиторних занять залишається вчитель який володіє сучасними активними методиками, а всі засоби інформаційно-комунікаційних технологій є тільки допомогою в його діяльності.
Список використаної літератури
Іванішена С. Форми та методи інтерактивного навчання. // Початкова школа. —2006. — №3;
Кларин М.В. Интерактивное обучение — инструмент обучения нового опыта // Педагогика. — 2000. — №7. — С.12-18;
Мойсеюк Н.Є. Педагогіка. Навчальний посібник / Н.Є. Мойсеюк. – К., 2007. – 656 с.
Побірченко Н., Коберник Г. Інтерактивне навчання в системі нових освітніх технологій // Початкова школа. – 2004. – № 10. – С. 8-10.
Клейно Є.О. здобувач кафедри ПМПТО ДВНЗ «ДДПУ»
вчитель ЗОШ І-ІІІ ст. №9 Дзержинської міської ради